ردیابی چشمی یا eye tracking چیست ؟

ردیابی چشمی یا eye tracking چیست ؟

به زبان ساده رد یابی چشمی یا eye tracking ، اندازه گیری فعالیت های چشمی است. اینکه به کجا نگاه می کنیم ؟ چه زمانی پلک می زنیم ؟ چه نقاطی را نگاه نمی کنیم؟ مردمک چشم ما به چه محرک هایی پاسخ می دهد ؟ کلیات کار یکسان است ، اما کاربردها و نحوه آنالیز کاملا متفاوت هستند و تفسیر این موارد نیز تا حدی پیچیده است. در این مقاله کوتاه ، شرح مختصری از این مبحث ارائه می گردد.

فرایند ردیابی چشمی چگونه است ؟

اطلاعات مورد نیاز به دو طریق جمع آوری می گردد ، از طریق یک ریموت یا یک سیستم قابل حمل  که روی سر نصب می شود.

بطور معمول  ،  دستگاه های  eye tracking  دارای دو جزء اصلی هستند : یک منبع نور و یک دوربین ردیابی .

منبع نور که معمولا مادون قرمز است ، نور را به سمت چشم ساطع می نماید و دوربین نیز نور بازتاب را از مردمک چشم ثبت می نماید. بدینوسیله این سیستم ، جهت حرکت و در نهایت امتداد نگاه هر فرد را ثبت می نماید.

همچنین اطلاعات بیشتر مانند تعداد پلک زدن و سایز مردمک چشم نیز در این فرایند ثبت می گردد. این اطلاعات پس از ثبت به یک نرم افزار تحلیل نظیر EyeWorks  منتقل می شود.

تفسیر اطلاعات EYE TRACKING

متدهای متعددی برای تفسیر این اطلاعات وجود دارد.یکی از متداول ترین روشها ، این است که مسیر حرکت چشم شرکت کننده در آزمایش در یک محیط ، ثبت شود .

هر سیگنالی که در دستگاه ثبت می شود ، در واقع مختصات یک نقطه را بیان می کند که چشم در حال نگاه گردن به آن نقطه است .بنابراین می توان سنجید که در یک صفحه چشم مخاطب به کدام نقطه توجه می کند ، در کدامین نقطه یا نقاط تمرکز بیشتری دارد و به کدام نقطه اصلا نگاه نمی کند ؟؟!!

بنابراین با این متد می توانیم یک تصویر یا یک صحنه را آنالیز کنیم ؛ کدام المان چشم مخاطب را جذب می کند ؟ کدام المان ، چشم را بر روی خود خیره می کند ؟ چه متنی در تصویر خوانده می شود ؟ و اطلاعاتی از این قبیل به آسانی از این روش بدست می آید.

 

کاربرد های eye tracking

 

این روش در صنایع مختلف کاربرد دارد که از مهمترین آنها می توان به طراحی بسته بندی محصولات ، طراحی صفحات وب ، طراحی نرم افزار ، طراحی کاتالوگ ، تبلیغات محیطی و … اشاره نمود .

به عنوان مثال فرض کنید به عنوان یک تولید کننده ، قصد تغییر طراحی بسته بندی محصول خود را دارید ، عمدتا در این موارد ، فرایند طراحی بر اساس سلیقه مدیران و طراح انجام می گردد. اما در این فرایند ، طراحان علاوه بر سلیقه شخصی ، از اطلاعات بدست آمده از ردیابی چشمی استفاده می کنند تا بدین ترتیب رفتار عملی و ناخود آگاه خریداران را بررسی کنند ، جالب است که بدانید تغییرات کوچک در طرح ممکن است منجر به تغییر چشمگیر نتایج گردد و دانستن این امر بدون بهره گیری از این صنعت میسر نیست.

به نظر می رسد در شرایطی که عرضه کنندگان و تولید کنندگان ، قصد سرمایه گذاری روی یک تصویر (نظیر بسته بندی محصول ، کاتالوگهای خاص و … ) را دارند ، بهتر است با استفاده از نتایج این علم ، اثر بخشی آنرا حداکثر نمایند.

0 بدون دیدگاه

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *